Komentarze: 1 ; Głosów: 1

Autor: Magdalena Połczyńska
Data publikacji: 25-07-2019 23:06
Data modyfikacji: 24-11-2019 16:15

Jak dbać o ekspres do kawy?

Wszyscy kawosze docenią sprzęt do robienia kawy, jakim są ekspresy do kawy. Posiadając takie urządzenie lub chcąc je dopiero nabyć, musimy już zawczasu wiedzieć, jak dbać o ekspres do kawy, aby posłużył nam przez wiele lat. W tym poradniku dowiesz się na ten temat wszystkiego.


Odpowiednia konserwacja ekspresów do kawy zapewni im dłuższą żywotność i właściwe działanie, stąd tak ważna jest umiejętność regularnego dbania o takie produkty. Za chwilę wyjaśnimy, na czym dokładnie polega ten proces. Nie musi dochodzić do kosztowego oddawania sprzętu do naprawy, bowiem wystarczy zadbać o kilka szczegółów.

ziarna-kawy-z-filizanki

Przeczytaj instrukcję obsługi

Na samym początku zapoznaj się z dołączoną instrukcją obsługi swojego ekspresu do kawy. To w niej znajdziesz podpowiedzi odnośnie odmierzania właściwej ilości kawy lub wody. Prawidłowe używanie ekspresu zminimalizuje ryzyko uszkodzenia lub zużycia się urządzenia. W instrukcji danego modelu znajdziesz także wytyczne, jak odpowietrzyć ekspres do kawy.

Postaw ekspres do kawy w dozwolonym miejscu

Nie wystarczy znaleźć kawałek miejsca na blacie kuchennym. Należy wziąć pod uwagę inne urządzenia, które emitują ciepło i tym samym zwiększają ryzyko uszkodzenia produktu. Właściwa instalacja to podstawa. Zminimalizuj też ryzyko przypadkowego zepchnięcia ekspresu z blatu. Nie stawiaj go bardzo blisko krawędzi.

Samodzielnie wyłączaj ekspres do kawy

W momencie, gdy zrobisz już wymarzoną kawę w ekspresie, nie zapominaj o jego wyłączeniu. Nie ma powodu, żeby nadal pobierał energię elektryczną i niepotrzebnie był włączony. To prosta czynność, która również wydłuży żywotność ekspresu do kawy.

Sprawdzaj stan techniczny i wizualny ekspresu do kawy

Żaden sprzęt nie powinien posiadać różnego rodzaju mankamentów, np. pęknięć, uszkodzonego przewodu sieciowego, nieszczelnych elementów czy też przebarwionej obudowy. Musisz skupić się zarówno na zewnętrznej, jak i wewnętrznej stronie. To ważny w krok przy rozważaniach, jak dbać o ekspres do kawy. Jeżeli Twój ekspres nie pompuje wody, to praktyczne rozwiązania znajdziesz w naszym innym poradniku.

nalewanie-kawy-do-filizanki

Używaj oryginalnej kawy

Tylko prawdziwa kawa jest gwarancją takiego zapachu i smaku, jaki powinna mieć. Decydując się na podróbki, narażasz ekspres na brzydki, intensywny zapach, którego później ciężko się pozbyć i przez który przesiąknie inny napój. Ziarna nie powinne być nasączone olejkami, gdyż mogą zatkać młynek. Lepiej uniknąć złych konsekwencji i wybierać sprawdzoną kawę.

Zadbaj o regularną konserwację

  • Po każdym użyciu zdecyduj się na precyzyjne wyczyszczenie akcesoriów i elementów ekspresu do kawy. Nigdzie nie powinien być widoczny osad po kawie. W tym celu użyj wody i płynu do naczyń. Skup się między innymi na bloku zaparzającym, filtrze, pojemniku na mleko i sitku. Równie istotne są plamy widoczne na obudowie ekspresu.
  • Bardzo ważną rzeczą jest niedopuszczenie do zatkania dyszy parowej. Wówczas może pojawić się problem, że ekspres nie spienia mleka tak jak powinien. Podjęte działania w tym kierunku są gwarancją wyśmienitego smaku kawy za każdym razem.
  • Ekspresy do kawy są wyposażone w funkcję automatycznego czyszczenia (nawet program czyszczenia układu spieniania), co jest dużym udogodnieniem. Przykładem jest ekspres ciśnieniowy Saeco Lirika One Touch Cappuccino RI9851/01.
  • Pamiętaj o prawidłowym odkamienianiu ekspresu do kawy, wymianie filtra wody, a najlepiej o przejdź na wodę przefiltrowaną.
  • Pojemnik na fusy musi być regularnie opróżniany, a nadmiar wody w tacce ociekowej wylewany.
  • Dyszę spieniającą najlepiej czyścić wilgotną ściereczką, aby pozbyć się osadu. Z kolei w środku należy ją potraktować parą.
  • Niektóre ekspresy mają zintegrowany system zaparzający, który z pozoru ciężko wyczyścić. Problem rozwiąże wsadzenie rurki spieniającej do jakiegoś zbiornika z wodą i uruchomienie programu spieniania. Mamy gwarancję idealnej higieny i efektywnego czyszczenia.

I to tyle! Teraz już wiesz, jak dbać o ekspres do kawy, aby stał się właściwie niezawodny. Zapamiętaj porady z tego artykułu, aby za każdym razem cieszyć się aromatyczną kawą.


Komentarze
Komentarzy: 1

Autor: Krystian 07-09-2019 21:53:56
Super, że powstał ten artykuł, bo szczerze mówiąc czyszczenie ekspresu do kawy nie jest moja mocną stroną. A dobrze wiedzieć, jak dbać o sprzęt, za który zapłaciło się sporą kasę i który ma służyć jak najdłużej. Chętnie zobaczę też odkamienianie ekspresu.

Serwis wykorzystuje pliki cookies na zasadach określonych w polityce prywatności, w szczególności w celach statystycznych i reklamowych. Jeśli nie wyrażasz zgody na wykorzystywanie cookies prosimy o wyłącznie ich w ustawieniach przeglądarki lub opuszczenie serwisu.

ok, rozumiem