Komentarze: 0 ; Głosów: 14

Autor: Magdalena Połczyńska
Data publikacji: 08-11-2019 12:42
Data modyfikacji: 19-04-2021 14:08

Dlaczego ekspres nie spienia mleka?

Będąc posiadaczem ekspresu do kawy, musisz liczyć się z pewnymi problemami, jakie mogą pojawić się w trakcie użytkowania. Za chwilę poznasz odpowiedź na pytanie, dlaczego ekspres nie spienia mleka. To jedna z najczęstszych usterek, dlatego dzisiaj omówimy tę kwestię.


Z automatycznym ekspresem przyrządzisz wiele aromatycznych kaw, w tym kawę latte czy cappuccino, o ile jego funkcje prawidłowo działają. Ekspres powinien podgrzać i napowietrzyć mleko, tak aby powstała puszysta pianka.

Co zrobić, gdy ekspres nie spienia mleka lub spienia je zbyt słabo? Czy konieczna będzie wizyta w serwisie? O tym już za moment.

Powody, dla których ekspres nie spienia mleka

Ekspresy do kawy lubią czasami płatać figle. Można temu zaradzić samodzielnie, a przynajmniej spróbować. Istnieje kilka przyczyn, przez które mogło się tak stać.

Zapchana dysza pary

Wylot dyszy w kształcie rurki lubi być zanieczyszczony (cappuccinatore), zwłaszcza jeżeli średnica jest niewielka. Z tego powodu po każdym użyciu powinieneś przeczyścić dyszę, aby para wydostawała się we właściwy sposób.

Jeżeli ekspres ma już swoje lata i owy element jest bardzo zużyty lub co chwilę spada, to niestety może być konieczna wymiana.

Zobacz również: Jak odpowietrzyć ekspres do kawy?

podstawianie kubka pod ekspres do kawy

Zanieczyszczony układ mleczny

Tutaj wystarczy po prostu przepłukać układ, ale zanim to zrobisz, wspomóż się instrukcją obsługi. Silikonowe rurki są odpowiedzialne za odprowadzanie mleka do pojemnika i nie mogą się w nich znajdować różnego rodzaju zabrudzenia.

Jeżeli to nie zda rezultatu, to będzie konieczny demontaż całego układu mlecznego na części i dokładnego wyczyszczenia. Na rynku istnieją specjalne płyny do czyszczenia modułu mlecznego, które znacznie ułatwią ten proces.

Sterowanie elektroniczne

W zaawansowanych ekspresach z funkcją spieniania mleka, takich jak na przykład Krups Pisa EA8160, ważna jest kontrola modułu sterującego. Usterka może wynikać między innymi z powodu złego podłączenia lub nieprawidłowego przepływu prądu. Sprawdź, czy wszystkie funkcje są odblokowane.

Osad wapienny

Problem osadzającego się kamienia dotyka większość produktów. Ekspresy z funkcją automatycznego odkamieniania nie zawsze są w stanie zrobić to bardzo precyzyjnie, stąd zalecane są domowe sposoby.

Kamieniem może być pokryta na przykład grzałka, która wówczas nie będzie podgrzewała temperatury. Więcej o tym, jak odkamienić ekspres do kawy, przeczytasz w innym poradniku na naszym portalu.

zaawansowany ekspres do kawy z funkcją spieniania mleka

Winny elektrozawór

Kolejną przyczyną bywa elektrozawór, którego zadaniem jest nie tylko prawidłowe zasysanie mleka, ale także pobór wody. Elektrozawór w ekspresach do kawy dostaje sygnał dzięki modułowi. Być może to tutaj tkwi problem.

Przypominam, że dla dobrej jakości pianki musisz używać tylko i wyłącznie zimnego mleka (najlepiej 3,2%) w wystarczającej ilości. Przed każdym zastosowaniem sprawdzaj, czy dane części ekspresu są czyste.

Jak tylko zobaczysz, że Twój ekspres do kawy nie chce działać prawidłowo, to nie zwlekaj i od razu spróbuj rozwiązać usterkę. Powyższe porady pomogą Ci w przypadku, gdy ekspres nie chce spieniać mleka, natomiast pamiętaj, że cały czas trzeba wiedzieć, jak dbać o ekspres do kawy.

Regularna konserwacja wpłynie na żywotność urządzenia, jak również zminimalizuje ryzyko powstania awarii takich jak w przypadku, gdy ekspres nie pobiera wody.


Komentarze
Komentarzy: 0

Serwis wykorzystuje pliki cookies na zasadach określonych w polityce prywatności, w szczególności w celach statystycznych i reklamowych. Jeśli nie wyrażasz zgody na wykorzystywanie cookies prosimy o wyłącznie ich w ustawieniach przeglądarki lub opuszczenie serwisu.

ok, rozumiem