Komentarze: 0 ; Głosów: 13

Autor: Magdalena Połczyńska
Data publikacji: 24-11-2019 14:33
Data modyfikacji: 31-10-2021 14:32

Jak odpowietrzyć ekspres do kawy?

Bywają przypadki, gdy zapowietrzony ekspres nie spełnia już dobrze swojej funkcji. Można sobie oczywiście poradzić samemu, ale należy wiedzieć, jak odpowietrzyć ekspres do kawy. Dzisiaj znajdziesz kilka wskazówek na ten temat.


Zapowietrzenie ekspresu to jedna z częstszych usterek, z jakimi może przyjść Ci się zmierzyć, nabywając ekspres do kawy. Warto poznać pewne techniki, które podpowiedzą, jak prawidłowo odpowietrzyć ekspres.

Podobnie jak w przypadku awarii, gdy ekspres nie spienia mleka lub ekspres nie pobiera wody, tak i teraz służymy Ci radą.

kawa z pianką i wzorkiem w niebieskiej filiżance

Co zrobić, gdy ekspres jest zapowietrzony?

Główną przyczyną zalegania powietrza jest pusty zbiornik na wodę lub wymiana filtra, w trakcie której może dojść do tego stanu. Jest kilka rzeczy, które mogą pomóc. Oto one:

Sprawdź poziom wody

Na bieżąco kontroluj, czy w zbiorniku znajduje się woda, ewentualnie przystąp do jej dolania.

Zdemontuj filtr wody

Po wymianie filtra w urządzeniu może się zdarzyć, że nie zostanie on później wykryty. Jego demontaż to prosta czynność, która ma na celu sprawdzenie jego drożności, a także samego obiegu wody w momencie wymontowania filtra.

W jego wnętrzu nie powinny powstać żadne bąbelki powietrza, stąd w niektórych przypadkach zalecane jest namoczenie filtra przed uprzednim montażem. Skorzystaj również z funkcji oczyszczania filtra.

Przepuść przez ekspres gorącą wodę

Zazwyczaj pół litra gorącej wody pomaga w odpowietrzeniu ekspresu. Musi ona jednak przejść przez układ wewnętrzny bez najmniejszej potyczki. W tym celu napełnij pojemnik wodą i włącz przyrządzanie dowolnego rodzaju kawy.

Taki zabieg wpłynie nie tylko na właściwe napełnienie i wypłukanie obiegu, ale również na odpowiednie ciśnienie w ekspresie.

Zobacz, czy nie doszło do zapchania pannarello

Trzeba wyciągnąć zewnętrzną i górną część tej przystawki i umyć ją dokładnie.

Sprawdź przepływomierz i pompę wody

Czasami przyczyna tkwi w niesprawnym przepływomierzu. Trzeba skontrolować, czy się kręci i czy nie dostały się tam jakieś zanieczyszczenia. Jeżeli to nie pomoże, to przyjrzyj się, czy pompa pompuje wodę.

Najlepiej od razu prześledzić dane części i po każdym zakupie dowiedzieć się, jak dbać o ekspres do kawy, aby uniknąć większych komplikacji.

strumień kawy z ekspresu do białej filiżanki

Mówiąc w skrócie, musisz włączyć ekspres z pełnym zbiornikiem na wodę, nagrzać go i otworzyć zawór pary. Usterka z głowy, jeżeli leci strumień gorącej wody. W momencie wydostania się pary zakręć zawór i użyj przycisku woda (w zależności od modelu).

W wielu profesjonalnych ekspresach samodzielnie wyskoczy komunikat o zapowietrzeniu. Pamiętaj natomiast, żeby korzystać z instrukcji obsługi, bowiem w niej znajdują się ważne wytyczne.

Ekspresy do kawy to jedne z wielu urządzeń, które wymagają od nas regularnego przeglądu i to nie tylko zewnętrznego, ale przede wszystkim wewnętrznego. Wszystkie elementy muszą być sprawne, nie może dojść do ich zatkania czy pokrycia kamieniem.

Na marginesie mówiąc, o tym, jak odkamienić ekspres do kawy, dowiesz się w innym naszym poradniku.

Ważne, aby również po dłuższym czasie nieużywania odpowietrzyć ekspres i cieszyć się pyszną kawą o poranku.

Po zweryfikowaniu tego poradnika nie powinieneś mieć trudności z tym, jak odpowietrzyć ekspres do kawy. Jeżeli miałeś już taki problem, to chętnie dowiemy się, jak sobie z nim poradziłeś. Sekcja komentarzy jest do Twojej dyspozycji.


Komentarze
Komentarzy: 0

Serwis wykorzystuje pliki cookies na zasadach określonych w polityce prywatności, w szczególności w celach statystycznych i reklamowych. Jeśli nie wyrażasz zgody na wykorzystywanie cookies prosimy o wyłącznie ich w ustawieniach przeglądarki lub opuszczenie serwisu.

ok, rozumiem