Komentarze: 1 ; Głosów: 2

Autor: Magdalena Połczyńska
Data publikacji: 28-07-2019 16:54
Data modyfikacji: 18-12-2019 23:35

Rodzaje ekspresów do kawy

Ekspresy do kawy to bardzo popularne urządzenia AGD, ale nie każdy wie, ile rodzajów występuje na rynku. Wybór właściwego dla nas typu ekspresu do kawy może spowodować niezły zawrót głowy. Rodzaje ekspresów do kawy różnią się budową i sposobem działania.


W tym artykule pokrótce wyjaśnimy, czym różnią się rodzaje ekspresów do kawy, jakie są ich słabe i mocne strony. Posiadając taką wiedzę, nie będziesz miał problemu z ostatecznym wyborem.

Typy ekspresów do kawy - skrót

  • Ekspresy przelewowe
  • Ekspresy ciśnieniowe: ekspresy kolbowe, kawiarki, ekspresy automatyczne: z młynkiem (do zabudowy lub wolnostojące), ekspresy kapsułkowe i saszetkowe
  • Ekspresy ciśnieniowo-przelewowe

biala-filizanka-na-ziarnach-kawy

Rodzaje ekspresów do kawy - jakie wyróżniamy?

Zanim dowiesz się, jak wybrać ekspres do kawy, należy podjąć decyzję, jaki typ będzie dla Ciebie najodpowiedniejszy. Podział wygląda następująco:

Ekspresy przelewowe (z dzbankiem)

Jeżeli zależy Ci na dużej dawce kofeiny, czyli sporej ilości kawy w ciągu dnia, to będzie najtrafniejszy wybór. Ekspresy przelewowe posiadają bardzo pojemne dzbanki, są przy tym niezwykle tanie, a proces przygotowania kawy nie jest niczym skomplikowanym. Dobrym tego przykładem jest ekspres przelewowy Bosch TKA8631 w niezwykle niskiej cenie.

Trzeba natomiast poczekać około 15 minut, z kolei później ciepło jest utrzymywane przez kilka godzin. Należy mieć na względzie, że wypijesz tylko czarną kawę, która pod względem jakości smaku może nas nie zadowolić. Polecany zatem dla osób, które lubią tradycyjną kawę.

typy-ekspresow-do-kawy

Ekspresy ciśnieniowe

Dzielimy je na:

  • Ekspresy automatyczne - w szybkim czasie i bez zbędnego wysiłku przyrządzisz pyszną kawę, proces jest zautomatyzowany. To doskonała propozycja dla zabieganych osób. Z atutów na pewno zaliczymy możliwość stosowania zarówno kawy ziarnistej, jak i mielonej, żywotne obudowy, imponujące funkcje. Niestety są dosyć drogie. Na rynku znajdziesz ekspresy do kawy wolnostojące i ekspresy do zabudowy. Podtypami są:
  1. ekspresy z młynkiem - świeżo zmielone ziarna kawy pozwolą delektować się najlepszym jej smakiem, ich ceny są niestety trochę wyższe, ale za taki luksus warto dopłacić, przecież chodzi głównie o aromat kawy. Dla osiągnięcia takiego efektu polecamy młynki żarnowe stalowe.
  2. ekspresy kapsułkowe - oczarujesz swoich gości różnorodnością smaków kawy i innych napojów (np. gorącą czekoladą). Czy warto kupić ekspres na kapsułki? Z pewnych powodów tak. Mają kompaktowe konstrukcje, dosyć przystępne ceny. Jedynie kapsułki to dodatkowy koszt. Budowa ekspresów kapsułkowych nie jest skomplikowana, zatem kwestia czyszczenia również jest ułatwiona. Wkomponują się w nowoczesnej kuchni, zwłaszcza nietuzinkowy ekspres Krups Nespresso EXPERT XN6018. Są bezpieczne w użytkowaniu, a także błyskawicznie gotowe do pracy (o ile moc urządzenia jest na wystarczającym poziomie). Praktyczne rozwiązanie dla osób, które lubią eksperymentować z nowymi smakami napojów, a nie dysponują dużą ilością czasu. Z minusów należy wspomnieć o ewentualnych awariach w momencie zablokowania kapsułki, a czasami jakość wykonania nie jest zadowalająca (jednak czytając zestawienie o tym, jaki ekspres kapsułkowy kupić, nie będziesz miał tych problemów).
  3. ekspresy saszetkowe - istnieje jeszcze jeden rodzaj ekspresu do kawy, jakim jest ekspres na saszetki. To mniej popularny typ, który charakteryzuje się niższym ciśnieniem (w porównaniu do kapsułkowych ekspresów). Smak kawy jest delikatny, nie masz do czynienia z fusami (tutaj jest ona hermetycznie zapakowana), sama obsługa i konserwacja ekspresu jest dziecinnie prosta.
  • Ekspresy kolbowe - przez wielu nazywane półautomatycznymi, dźwigniowymi, manualnymi lub ręcznymi. To oznacza, że musisz włożyć trochę wysiłku, zanim napijesz się wyśmienitej kawy. Mielisz kawę i umieszczasz ją w sitku (kolbie). Nie jest to wcale skomplikowana czynność. Z pewnością będzie większa satysfakcja, ale dla licznej rodziny może to nie być dobra propozycja. Ekspres przygotuje jednorazowo dwie filiżanki kawy, a chcąc zaparzyć kolejne, trzeba opróżnić sitko i postępować tak jak na początku. Niemniej są to funkcjonalne urządzenia z młynkami, żywotnymi bojlerami, termostatami. Czołowe modele znajdziesz w zestawieniu ekspresów kolbowych.
  • Kawiarki - to kompaktowy sprzęt w niedużej cenie, raczej dla mniej wymagających osób. Z kawiarką przygotujesz kilka filiżanek espresso. To proste urządzenia, które w szybki sposób wyczyścisz. Rączki nie nagrzewają się, a samo wykonanie nie jest złe (zwłaszcza żywotnych kawiarek stalowych). Wyróżniamy kawiarki elektryczne i kawiarki zwykłe do stosowania na różnego rodzaju kuchenkach. Sam proces przygotowania kawy zajmuje niestety więcej czasu.

Zobacz również: Ekspres kolbowy czy automatyczny?

Ekspresy ciśnieniowo-przelewowe (mieszane, kombinowane)

Jak sama nazwa wskazuje, jest to połączenie cechu obu tych ekspresów (ciśnieniowego kolbowego i przelewowego). Jeżeli sam ekspres ciśnieniowy kolbowy nie spełnia Twoich oczekiwań, bo potrzebujesz czasami przyrządzić większą ilość kawy (na przykład w przypadku wizyty gości), to świetnym kompromisem będzie wybór ekspresu mieszanego. Pod względem funkcjonalności powinny Cię zadowolić. Niejednokrotnie są wyposażone w funkcje pomocnicze, tak jak na przykład samooczyszczania.

rozne-rodzaje-ekspresow-do-kawy

Przedstawione typy ekspresów do kawy różnią się nie tylko budową, ale także oferowanymi funkcjami, rodzajem kawy, jaki są w stanie przygotować czy też ceną. Od teraz sam zostaniesz baristą w swoim domu. Codziennie możesz delektować się smakami latte macchiato, americano, cappuccino, espresso macchiato, zieloną herbatą i wieloma innymi trunkami. Fajnym połączeniem jest kawa z dodatkiem alkoholu, pomysłów jest mnóstwo. Dla tych, którzy wahają się, czy wybrać ekspres kapsułkowy czy ciśnieniowy, a może ekspres przelewowy czy ciśnieniowy, mamy dobrą wiadomość. Otóż ich główne plusy i minusy zawarliśmy w osobnych poradnikach.


Komentarze
Komentarzy: 1

Autor: Florencja 08-09-2019 00:23:48
Zastanawiam się nad zakupem jakiegoś tańszego ekspresu. Nie chcę kapsułkowego, ale bardziej myślałam, by kupić ekspres kolbowy kombinowany DeLonghi.

Serwis wykorzystuje pliki cookies na zasadach określonych w polityce prywatności, w szczególności w celach statystycznych i reklamowych. Jeśli nie wyrażasz zgody na wykorzystywanie cookies prosimy o wyłącznie ich w ustawieniach przeglądarki lub opuszczenie serwisu.

ok, rozumiem