Komentarze: 1 ; Głosów: 1

Autor: Łukasz Proszek
Data publikacji: 10-10-2019 10:49
Data modyfikacji: 18-12-2019 23:38

Kolbowe ekspresy do kawy - Jaki kupić?

Kolbowy ekspres do kawy to sprzęt zdecydowanie dla pasjonatów. Mielenie ziaren i zaparzanie napoju stają się z takim urządzeniem wręcz rytuałem. Ale warto kupić solidny sprzęt, który wszystko ułatwi i zapewni fajne funkcje oraz odpowiednie parametry. Pomocne okaże się więc zestawienie polecanych ekspresów kolbowych, które dla Ciebie przygotowałem. Zapraszam!


Ekspresy kolbowe to sprzęt dla osób, które uwielbiają espresso, cappuccino czy latte. Nie ulega więc wątpliwości, że mowa o popularnych rodzajach kaw. Jednocześnie są to urządzenia, które wymagają większego wkładu niż ekspresy ciśnieniowe automatyczne. Chodzi o proces mielenia i zaparzania kawy. Ale skoro tu jesteś, to obstawiam, że te czynności nie stanowią niemiłego obowiązku, a radość i satysfakcję.

Jest oczywiście opcja kupienia kawy mielonej, ale według mnie nie taka jest idea w posługiwaniu się ekspresem kolbowym. Aromatyczna i smaczna kawa wymaga zmielenia ziaren w młynku. Wtedy efekty są najlepsze.

Wracając do zestawienia, poniżej zobaczysz listę aktualnie polecanych ekspresów kolbowych. Ale to nie wszystko! Po kliknięciu na dany model przeniesiesz się do jego karty, a tam poznasz wszelkie szczegóły czy najniższe ceny.

Pod listą wyselekcjonowanych urządzeń przeczytasz z kolei o priorytetach, które ustaliłem przy tworzeniu klasyfikacji. Bo nie jest to jakieś jałowe zestawienie oparte na popularności, o nie! W ten sposób poznasz też ogólną specyfikę tych urządzeń. Przejdźmy więc do konkretów.

Jaki kolbowy ekspres do kawy?

Miejsce 1
Graef Pivalla ES 702 + młynek CM 702

Graef Pivalla ES 702 + młynek CM 702

Opinie: 0 ; Głosów: 1

Graef Pivalla ES 702 + młynek CM 702 to łatwy w obsłudze ekspres do kawy, dzięki któremu w mgnieniu oka przygotujesz ten aromatyczny napój. Na samym początku trzeba dowiedzieć się, jaki typ reprezentuje omawiany ekspres: Pivalla ES 702 + młynek CM 702. Sprzęt wyróżnia się wysoką sprawnością, gdyż ciśnienie robocze wyrażane w barach osiąga 16 barów. Jeżeli uwielbiasz kawę ze spienionym mlekiem, to dowiedzmy się, czy jest tu funkcja spieniania: dysza spieniająca z regulacją emisji pary. Kolorystyka obudowy: srebrno-czarny. Graef Pivalla ES 702 + młynek CM 702 oferuje całą gamę przydatnych funkcji i technologii.


Miejsce 2
Smeg ECF01RDEU

Smeg ECF01RDEU

Opinie: 0 ; Głosów: 1

Smeg ECF01RDEU to funkcjonalny ekspres do kawy, dzięki któremu każdy dzień zaczniesz od aromatycznej kawy. 1350 W jest mocą liczoną w watach, która odpowiada za wydajność przygotowywania kawy. Czy ekspres oferuje młynek do kawy: nie. Wartość ciśnienia, które liczone jest w barach: 15 barów. Czy ekspres wyposażony został w spieniacz mleka: dysza spieniająca z regulacją emisji pary.


Miejsce 3
DeLonghi Dedica Style EC 685.M

DeLonghi Dedica Style EC 685.M

Opinie: 0 ; Głosów: 16

Ekspres kolbowy DeLonghi Dedica Style EC 685.M to solidnie wykonany, a przede wszystkim efektywnie pracujący ekspres do kawy, dzięki któremu zaczniesz każdy dzień od pysznej i aromatycznej kawy. Ciśnieniowy kolbowy to typ tego modelu. Czy jest tu tak popularna funkcja spieniania mleka: dysza spieniająca z regulacją emisji pary. Ciśnienie osiąga w barach wartość wynoszącą 15 barów, dzięki czemu sprzęt szybko przygotuje najróżniejsze rodzaje kawy.


Miejsce 4
De'Longhi ECOV 311.BK

De'Longhi ECOV 311.BK

Opinie: 0 ; Głosów: 1

De'Longhi ECOV 311.BK to łatwy w obsłudze ekspres do kawy, dzięki któremu w mgnieniu oka przygotujesz ten aromatyczny napój. Na samym początku trzeba dowiedzieć się, jaki typ reprezentuje omawiany ekspres: ECO V311BK. Sprzęt wyróżnia się wysoką sprawnością, gdyż ciśnienie robocze wyrażane w barach osiąga 15 barów. Jeżeli uwielbiasz kawę ze spienionym mlekiem, to dowiedzmy się, czy jest tu funkcja spieniania: dysza spieniająca z regulacją emisji pary. Kolorystyka obudowy: czarny. De'Longhi ECOV 311.BK oferuje całą gamę przydatnych funkcji i technologii.


Miejsce 5
DeLonghi ECP33.2

DeLonghi ECP33.2

Opinie: 0 ; Głosów: 1

DeLonghi ECP33.21 to funkcjonalny ekspres do kawy, dzięki któremu każdy dzień zaczniesz od aromatycznej kawy. 1100 W jest mocą liczoną w watach, która odpowiada za wydajność przygotowywania kawy. Czy ekspres oferuje młynek do kawy: nie. Wartość ciśnienia, które liczone jest w barach: 15 barów. Czy ekspres wyposażony został w spieniacz mleka: dysza spieniająca.Jakie są polecane ekspresy kolbowe? Jak je wybrałem?

Sama lista to nie wszystko, choć oczywiście daje konkretną odpowiedź na pytanie, jaki ekspres kolbowy do kawy kupić. Ale pewnie Cię ciekawi, dlaczego akurat te modele znalazły uznanie w moich oczach.

Otóż kierowałem się wieloma czynnikami, aby wyselekcjonować dla Ciebie najatrakcyjniejsze propozycje. Sporo założeń pokrywa się z radami zawartymi w poradniku o tym, jak wybrać ekspres do kawy. Poniżej wszystkie z nich, które dotyczą ekspresów kolbowych:

 • Ciśnienie - wyrażane w barach. Tak naprawdę nie musi być ekstremalnie wysokie przy przygotowywaniu dość wąskiego zakresu kaw w przypadku tego rodzaju sprzętu. Za minimum określa się 9 barów i oczywiście wszystkie wyróżnione ekspresy to założenie spełniają, często oferując nawet ponad 15 barów. To wystarczająco, aby wyłuskać ze zmielonej kawy pełen potencjał. Takie ciśnienie oferuje ekspres kolbowy czy też automatyczny.
 • Moc - tutaj zasada jest prosta, bo im większa moc, tym lepiej, bo kawa będzie szybciej gotowa (ekspres szybciej się nagrzewa). Ta cecha idzie często w parze z ceną, choć różnice nie są ogromne. W każdym razie brałem ten parametr pod uwagę i przypisywałem plusika mocniejszym ekspresom kolbowym.
 • Termoblok - to system grzewczy, który dba o kulturę pracy ekspresu (generowany hałas), ale również ściśle wpływa na szybkość nagrzewania się.
 • Funkcja spieniania mleka - dla wielu osób must have, i to patrząc na wszystkie rodzaje ekspresów do kawy. Te kolbowe również mogą się pochwalić dyszą spieniającą mleko.
 • Pojemność zbiornika na wodę - może nie jest to jakiś kluczowy parametr, ale zawsze korzystniej, gdy zbiornik na wodę jest pojemniejszy.
 • Jakość wykonania i niezawodność - im więcej stali szlachetnej, tym większa trwałość konstrukcji. Ale ważna jest też elektronika drzemiąca w danym ekspresie. A ją już trudniej sprawdzić przed zakupem. Kierując się własnym doświadczeniem, jestem pewny modeli, które polecam. Nie powinny zaliczyć nieoczekiwanej awarii, a wiernie Ci służyć przez długie lata. Jeżeli chodzi o walory wizualne, to ekspresy kolbowe często są bardzo eleganckie. Szczotkowana stal, chromowane elementy, nietuzinkowe wersje kolorystyczne, styl vintage - czołowe modele mogą się podobać!
 • Dodatki w zestawie - głównie chodzi mi o młynek do kawy, który przy tym rodzaju sprzętu jest nieodzowny. I w sprzedaży są takie zestawy, czyli ekspres kolbowy + osobny młynek. Taki zakup 2w1 często ma duży sens. Zwracam uwagę również na takie okazy, choć podstawę klasyfikacji stanowią same ekspresy z kolbą. A jak już z młynkiem, to tylko solidnie wykonanym i oferującym szeroką regulację grubości mielenia ziaren kawy.
 • Wybór ilości filiżanek - czasem pijemy kawę sami, a innym razem w towarzystwie. Dla mnie regulacja tego, do ilu filiżanek wlewać kawę, jest zawsze korzystną cechą.
 • Regulacja temperatury wody - kolbowe ekspresy nie są może tak funkcjonalne jak te automatyczne, ale akurat regulacja temperatury wody jest u nich dość powszechna, na co też zwracałem uwagę. Wiąże się to zresztą z systemem grzewczym termoblok, o którym już wspominałem.
 • Ułatwianie konserwacji - obejmuje chociażby kontrolkę informująca o konieczności odkamieniania. System zapobiegający kapaniu też się przyda, bo to zawsze mniej czyszczenia. Wyjmowany zbiornik na wodę oznacza z kolei łatwiejsze czyszczenie. Takie niuanse w praktyce są ważne, więc nie zapomniałem o nich.
 • Wyjmowana tacka ociekowa - a po co? Żeby umieścić pod dyszą wyższe filiżanki, kubki czy szklanki. Kolejne praktyczne rozwiązanie, które często się pojawia w polecanych przeze mnie ekspresach kolbowych.
 • Budżet czytelników - tak, bo nie sztuką jest wybrać ekstremalnie drogie ekspresy. Starałem się rotować cenami, ale nawet wybierając te tańsze modele, nie zapominać o głównych założeniach klasyfikacji.
 • Stosunek ceny do jakości - wynika niejako z powyższego punktu. Proponowane ekspresy to po prostu opłacalne urządzenia. Oferują dużo w stosunku do swoich cen.

W porównywarce ekspresów do kawy jest masa modeli, ale wybrać kilka czołowych z danego rodzaju czy segmentu cenowego nigdy nie jest łatwo. W przypadku modeli kolbowych też było to pewne wyzwanie, ale przy powyższych priorytetach podołałem zadaniu.

Kolbowe ekspresy do kawy - Podsumowanie

Ekspres kolbowy to nie tylko proste urządzenie małego AGD. To styl w tworzeniu tego jakże popularnego napoju. Coś dla prawdziwych entuzjastów.

Mocno wierzę, że już wiesz, jaki ekspres kolbowy kupić. Pamiętaj też, że klasyfikację będę regularnie aktualizował, bo nigdy nie wiadomo, co nowego pokaże się na rynku tych urządzeń.

Zobacz też:


Komentarze
Komentarzy: 1

Autor: Wioletta 13-10-2019 12:52:29
Dzięki za tak rzeczowy artykuł, bo właśnie mam w planach zakupić ekspres kolbowy DeLonghi i takie dane bardzo mi się przydadzą. Myślałam o Dedica Style EC 685.M, więc cieszę się, że znalazł się w tym zestawieniu.

Serwis wykorzystuje pliki cookies na zasadach określonych w polityce prywatności, w szczególności w celach statystycznych i reklamowych. Jeśli nie wyrażasz zgody na wykorzystywanie cookies prosimy o wyłącznie ich w ustawieniach przeglądarki lub opuszczenie serwisu.

ok, rozumiem